Posts

Ardian Kastrati : PDK-ja do ta rrxoj Albin Kurtin shum shpejt e shihni

Image
Politologu Ardian Kastrati ka thënë për kryetarin e Vetëvendosjes Albin Kurti nuk do të bëhet më kurrë kryeministër. Derisa Ramush Tahiri thoshte “Kur është zgjedhur, Kurti ka qenë i vetmi që e ka parapa që s’ka me zgjatë”, Kastrati tha se Kurti s’bëhet më kryeministër. “Kurrë s’bëhet kryeministër. Kurrë më s’bëhet kryeministër. Ai njeri e ka zëvendësu unin e tij me botën e jashtme”, është shprehur Kastrati në emisionin “Debat” të RTK-së

Ganimete Musliu : Vjosa Osmanin edhe Albinin skan me i votu ma populli se kta e kthejn shkaun ne Kosove?

Image
Ganimete Musliu e PDK-së i ka reaguar ashpër Vjosa Osmanit për deklaratat e kësaj të fundit në BBC ku Kosovën e paraqiste si vend të zhytur në krím e ko.rrupsíon. Musliu me anë të një postimi në Facebook nuk ka hezituar që këto deklarata të Osmanit t’i krahasojë me ato të kryeministres serbe, Ana Bërnabiq. Madje ka thënë se deklarata të tilla përbëjnë “marre dhe ska.ndal”. Postimi i plotë: Kosova është vend i k orruptuar dhe zh ytur në krím” është e pritshme dhe e kuptueshme të degjohej nga Ana Brnabic, por të thuhet në BBC nga pretendentja për presidente të Kosovës, përveç që është marre përbën edhe skan.dal.

Ramiz Lladrovci: Nuk kam koh për pushime verore, dua ta mbaroj doktoraturën që mos të kem stres

Image
Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci foli për evenimentin “Muaji i Mërgatës”, ku që nga 15 korriku i këtij viti çdo mbrëmje në Drenas mbahet pa pagesë me emra të njohur të estradës. Lladrovci foli edhe për planet e tij private për rtv21 ku tha e sivjet nuk do të shkojë fare në pushim Ai tha se nuk ka kohë pasi që tani janë dëgjimet publike për buxhetin e komunës dhe po ashtu fushata zgjedhore. Por, Lladrovci tregoi se është edhe në përgatitje të Doktoraturës e edhe kjo gjë po e privon atë nga pushimet.

Prokurori Special në Hagë e pranon: Kadri Veseli është komplet i PAFAJSHËM

Image
Prokurori i Specializuar, Jack Smith, sërish ka kërkuar që ish Kryeparlamentarit Kadri Veseli t’i vazhdohet paraburgimi, në një parashtresë prej 12 faqesh që e ka dërguar në Zyrën e Gjykatësit Paraprak. Mbrojtja e Veselit ka kërkuar lirimin e tij me kusht, ndërsa lënda pritet të trajtohet në vijim nga Gjykatësi Paraprak, ndërsa në rast të refuzimit kërkesa shqyrtohet edhe nga një panel i Gjykatës së Apelit në Gjykatën Speciale në Hagë, për ta marrë një vendim lidhur me këtë çështje. Sidoqoftë, Prokurori Smith për herë të parë ka pranuar se ndaj Kadri Veselit nuk ka akuza që e lidhin atë drejtpërdrejt me k r i m e. Ai e pohon këtë në pikën 11 të kësaj parashtrese

Historiani Zvicëran: Serbët janë farë e flliqur

Image
Historiani njohur zviceran David Laufer, i cili e njeh mirë historinë serbe në një intervistë për javoren beogradase ka thënë se serbët janë një popull që pjeIIin konfIikte, dhe se ata nuk i përkasin një territori gjeografik. Sot, kësaj histori po i vjen fundi, Para se të zbulojmë se si ndodhi, ne përmbledhim gjithçka për të cilën ne kemi folur këtu. Nocioni që serbët kanë për vete është, kryesisht, demografik, por jo gjeografik, shkruan për javoren “Nedelnjik” historiani David Lauferin, Është një komb, jo një territor. Dhe ky komb është përcaktuar kryesisht nga kriteret e fesë, koncepti i rezistencës, të trashëguar drejtpërsëdrejti nga Perandoria Osmane. Ky është, pra, një komb që është e lidhur me besimin e përbashkët, e cila për shekuj me radhë ka prdhuar konfIikte shpesh vetë-shkatërruese me qëllim të ruajtjes së mitëve të tyre por jo jo aq shumë kufijtë e saj ose interesat e saj ekonomike. Pra, Serbia është e kapur nga mitet e saja. Për një Zviceran, një koncept i tillë dhe k

Mërgimtarja kosovare v’des në dasmë pëson ínfarkt, mos kalo pa ‘NGUSHËLLIME’

Image
Një rast i rë ndë ka ndodhur mbrëmë në një sallë dasmash në Tetovë. Një kosovare, që erdhi nga Franca, pësoi inf arkt dhe pastaj ndë rroi j etë. Indeksonline mëson se bëëhet fjalë për 15 vjeçaren, D. Lika, nga fshati Shtrazë e Kaçanikut. E nd jera me familje jetoi për një kohë në Annecy të Francës.

Po largohen Kosovaret nga Shengjini dhe Durresi , Ja cka po ndodh atje ne keto momente

Image
Muzika ser/be po vazhdon të buç/as në plazhe/t shqiptare.Pos Gjirit të Lalëz/it, muzika serbe po dëgjohet me të madhe edhe në rrugët e Shëngjinit, përcjell Bota sot. Në një video të publikuar në rrjetet sociale, shihet edhe një poster i këngëtares Dragana në Shëngjin. Kujtojmë që plazhi shqiptar është i mbushur me turistë nga Kosova, por aty sivjet ka edhe turistë nga Ser/bia e Rus/ia.